رشد قد کودکان

از دیدگاه پزشکان کدام عوامل بر رشد قد کودکان موثر است

عوامل موثر بر رشد قد کودکان برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی دارد. افراد بسیاری تلاش می‌کنند تا قد خود را تا حد مطلوبی افزایش دهند. بسیاری از مادران نگران رشد قدی کودکان خود بوده و سعی در به کارگیری راهکارهایی دارند تا قد کودک خود را افزایش دهند. رشد مناسب قد شامل پارامترهای مختلفی است.

مهم‌ترین عوامل موثر بر رشد قد کودکان :

در ابتدا باید گفت که عوامل موثر بر رشد قد به دو دسته ژنتیکی و غیر ژنتیکی تقسیم می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید مهم‌ترین عامل در افزایش قد ژنتیک هر انسانی است. ژنتیک انسان نقش تعیین‌کننده در قد و روند زندگی آن‌ها دارد. حال اگر بنابر دلایل ژنتیکی دارای قد کوتاهی هستید و از آن رضایت ندارید می‌توانید با رعایت مواردی قد خود را افزایش دهید. قد کودکان قبل از سن رشد آن‌ها با هیچ فرمولی به دست نمی‌آید اما معمولا اگر در خانواده پدر و مادر ژن قد بلند وجود داشته باشد ممکن است که به کودک منتقل شود.

البته عوامل غیر ژنتیکی هم در رشد مناسب قد موثر هستند. محیط و فضایی که در افراد در آن زندگی و رشد می‌کنند بسیار نقش تعیین‌کننده‌ای در قد این افراد دارد. رشد قد رابطه مستقیمی با سایر رشدهای افراد داشته و باید در نظر بگیرید که هر عاملی که باعث نارسایی در رشد می‌باشد، در رشد قد هم تاثیرگذار است. به همین دلیل از همان دوره جنینی و زمانی که جنین تازه شکل گرفته است باید مراقب رشد قدی کودکان خود باشیم. مثلا زمانی که مادر باردار در معرض دود سیگار یا قلیان قرار می‌گیرد این دود تاثیر مخربی بر روی جنین داشته و باعث می‌شود رشد کلی جنین که البته شامل رشد قدی هم هست با مشکل روبه‌رو شود.

شیوه زندگی درست از عوامل موثر رشد قد کودکان:

بدون شک داشتن شیوه زندگی درست و مناسب از عوامل موثر بر رشد قد است. همانطور که قبلا گفته شد مهم‌ترین عامل در افزایش قد و رشد آن از دست کنترل خارج است اما با داشتن فعالیت‌های ویژه‌ای تا حد زیادی می‌توان رشد قد را به سمت دلخواه خود برد. که در زیر به مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

1- داشتن خواب کافی در شب و تاثیر آن در رشد قد کودکان:

بر رشد مناسب قد تاثیر مثبت می‌گذارد. افراد معمولا باید حداقل 8 ساعت در طول شب بخوابند. زیرا زمانی که خواب هستید بدن شما رشد کرده و تولید بافت می‌کند. هورمون رشد که به GH معروف است در زمانی که به خواب عمیق فرو رفته‌اید توسط مغز بیشتر تولید می‌شود. به همین دلیل با داشتن خواب کافی قد مطلوب‌تری خواهید داشت.

 رشد قد کودکان

2- تغذیه مناسب و رشد قد کودکان:

از عوامل موثر بر رشد قد می‌باشد. مواد مغذی که برای رشد لازم است باید به درستی و از طریق تغذیه وارد بدن شود. رژیم غذایی سالم همه‌ی ویتامین‌ها و سایر مواد مورد نیاز را برای رشد مناسب قد برای شما فراهم می‌کند. از مواد مورد  نیاز برای داشتن قد مطلوب می‌توان به ویتامین D، کلسیم، روی و غیره اشاره کنیم. هر ماده غذایی که دارای این نوع موارد باشند برای شما و رشد قدتان مناسب است. در صورتی که با مصرف مواد غذایی این نوع مواد به طور کافی به بدن شما نرسد می‌توانید از قرص‌ها و مکمل‌های دارویی استفاده کنید. البته تغذیه مناسب یعنی هر نوع ماده غذایی و معدنی را به اندازه‌ای مناسب به بدن خود برسانید. مثلا برای رشد قد خود به کربوهیدرات، پروتئین، چربی و … نیاز دارید.

3- ورزش و رشد قد کودکان

ورزش کردن از عوامل موثر بر رشد قد است. همه‌ی افراد در هر سنی برای تنظیم متابولیسم بدن خود باید به طور متوسط حداقل 20 تا 30 دقیقه در طول روز ورزش کنند. انجام برخی از ورزش‌ها در سن بلوغ در افزایش قد تاثیر بسیار زیادی دارد. ورزش‌هایی مثل شنا، بسکتبال، والیبال، ورزش‌های کششی مانند بارفیکس و غیره بسیار موثر هستند. یکی از ورزش‌هایی که کمتر از اهمیت آن در افزایش قد صحبت می‌شود ورزش طناب‌‌زنی است. این ورزش در رشد قد بسیار موثر است و فقط به عنوان یک بازی برای کودکان نمی‌باشد.

4- عادت‌های درست مثل صاف نگه‌داشتن بدن و خوردن آب به میزان کافی .

با پیشرفت علم عمل جراحی هم به عنوان راه حلی برای افزایش قد وجود دارد. با وجود این که عمل جراحی بلند کردن قد جز عمل‌های سخت است اما بسیاری از افراد به امید افزایش قد آن را انجام می‌دهند. این عمل در حدود 7 سانتی‌متر قد را افزایش می‌دهد که برای بسیاری مناسب است.
پیک رشد قدی معمولا در دختران از سن 9 تا 11 سال و در پسران از سن 11 سالگی شروع می‌شود. پیک رشد قد برای دختران در 11 و برای پسران در 13 سالگی به اوج خود می‌رسد. بعد از اتمام دوره بلوغ رشد قد تقریبا متوقف می‌شود. با کنترل نکاتی که در این مقاله گفته شد می‌توانید عوامل موثر بر رشد قد را شناسایی کرده و با رعایت آن‌ها قد مطلوب‌تری داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *